صادرات عسل کنار طبیعی درجه یک

صادرات عسل کنار

یکی از زیر شاخه های تجارت ، تجارت بین المللی یا همان صادرات هست ، امروزه با توجه به گسترش ارتباطات شاهد رونق بیش از پیش این شاخه از تجارت شده ایم ، اگر در زمینه ی صادرات عسل فعالیت دارید ، چند تا از تامین کنندگان عمده ی عسل طبیعی را می شناسید ؟ برای اینکه صادرات موفق و پر سودی داشته باشید ، باید با حرفه ای های و بزرگان این حوزه در تعامل باشید . برای صادرات عسل کنار با عمده فروشان و متخصصین این امر در ارتباط باشید .

صادرات عسل کنار

مراحل صادرات عسل

با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در کشور پهناورمان ایران ، شاهد شکل گرفتن مراکز تولید عسل و سایر فراورده های زنبور عسل و پرورش زنبور عسل ، در مناطق مختلف ایران هستیم . که هر کدام از این مراکز دارای زنبور داران متعدد با عسل های متنوع و فراورده های فراوان مرتبط با زنبور عسل هستند.

مثلا استان هایی مثل :

 • اردبیل
 • کردستان
 • لرستان
 • فارس
 • همدان
 • مازنداران و گلستان و …

از جمله مراکز عمده تولید عسل های با کیفیت می باشند .

صادرات عسل کنار

مهمتر از این ، مطلب شایان ذکر اینکه ، با توجه به سرانه مصرف عسل در کشور و مقدار تولید عسل در کشور ، عسل تولیدی در کشور مازاد بر نیاز می باشد ، که این مسأله هم می تواند تهدیدی برای زنبور داران محسوب شود و هم می تواند فرصتی برای آنها ایجاد کند .

در صورتی برای زنبور داران می تواند فرصت باشد که ، شرکت صادرات عسل یا خریدار عسل عمده یا شرکت خریدار را در داخل یا خارج از کشور بتواند شناسایی کرده و با آنها وارد معامله و تجارت گردد .

و اگر زنبور دار نتواند وارد عرصه ی صادرات این محصول شود ، با توجه به مطلبی که گفته شد به ناچار عده ای از زنبور داران نخواهند توانست محصول خود را که با زحمات فراوان تولید و فراوری کرده اند ، به فروش برسانند ، در نتیجه متحمل ضرر و زیان شده و چه بسا از این حرفه و شغل دست بکشد .

ایران توانسته با توجه به تولید عسل با کیفیت ، در زمینه تولید عسل شهرت جهانی پیدا کند . و همین عامل می تواند زمینه ساز صادرات عسل از جمله صادرات عسل کنار به سایر کشور ها ، به ویژّه کشورهای همسایه شود .

صادرات عسل کنار

اگر بخواهیم مراحل صادرات عسل را به صورت روتین و اجمالی نام ببریم ، عبارتند از :

 1. کسب مجوز صدور کالا
 2. صدور پیش فاکتور ، کسی که می خواهد عسل کنار صادر کند باید اول پیش فاکتور را که شامل ، مشخصات کالا و قیمت کالا و نام فروشنده آن می باشد را ، برای خریدار ارسال نماید .
 3. یاد گرفتن مکاتبات بازرگانی ، از جمله مواردی که لازم است کسی که در زمینه صادرات عسل کنار و کلا صادرات ، فعالیت می کند به آن توجه داشته باشد ، دانستن اصول و چهار چوب های حقوقی قراردادهای بین المللی بازرگانی است . که اگر صادر کننده عسل از این مورد اطلاع ندارد ، نباید قراردادها را بدون مشورت با افراد خبره ، امضا و منعقد کند .
 4. گرفتن کارت بازرگانی از مراکز و ادارات و ارگان ها و نهادهای مربوطه برای اینکه بتوان در عرصه صادرات عسل آسان تر فعالیت کرد ، لازم است .
 5. عقد قرارداد حمل کالا و بیمه آن
 6. دریافت گواهی بازرسی کالا
 7. آموزش و فراگیری روش اظهار کالا به گمرک
 8. فراگیری نحوه محاسبه هزینه های گمرکی
 9. صدور فاکتور و گرفتن گواهی مبدأ
 10. فراگیری روش دریافت وجه صادراتی
 11. گرفتن گواهی سلامت غذا و دارو از وزارت بهداشت
 12. و همچنین داشتن گواهی استاندارد برای کالایی که می خواهید صادر کنید ، از ضرورتهای صادرات عسل کنار و سایر انواع عسل هاست .

که تقریبا تاجر عسل با طی این مراحل ، تا حدود زیادی آماده صادرات عسل کنار و یا سایر انواع عسل ها و حتی محصولی غیر از عسل نیز می باشد .

صادرات عسل کنار

 

سود صادرات عسل

سود صادرات عسل بستگی به میزان فروش این محصول در بازار های خارجی دارد و برای اینکه بتوان فروش خوبی در بازارهای خارجی داشت باید بتوان اعتماد آنها را جلب کرد .

یکی از مزایا و خوبی های صادرات عسل ، این است ، صادرات این محصول که تولید کشور خودمان است ، مشمول پرداخت عوارض گمرکی خروج از کشور نمی شود . و این به نفع صادرکنندگان عسل بوده و سود صادرات عسل را بیشتر می کند .

عسل را هم به صورت فله ای و باز می توان صادر کرد و هم به صورت بسته بندی شده می توان صادر کرد .

صادرکنندگان و تولید کنندگان می توانند با دو عامل ، اعتماد مشتریان خارجی را راحت تر به خود جلب کنند :

 • تولید و فروش عسل با کیفیت ایرانی
 • قیمت مناسب با بازار هدف

از چیزهایی که می تواند کیفیت عسل صادراتی ایران را بالا ببرد و در نتیجه مشتری خارجی راحتتر به او اعتماد کند اینکه :

 1. از شیرین کننده های مصنوعی در عسل صادراتی استفاده نکنند
 2. رنگ های مصنوعی در عسل به کار نبرند
 3. حرارت زیاد به عسل ندهند و از گرما زدگی عسل جلوگیری کنند
 4. برای زنبورهای عسل از تغذیه مصنوعی استفاده نکنند بلکه اجازه دهند تا زنبور از طبیعت تغذیه کند
 5. عدم استفاده از داروهای شیمیایی و صنعتی نیز در کیفیت عسل صادراتی مؤثر می باشد.

صادرات عسل کنار

این پارامترها می تواند باعث بالا رفتن کیفیت عسل شده و لذا میزان اعتماد خریداران را بالاتر ببرد و باعث بهبود صادارت عسل به کشورهای دیگر شود .

توجه به اینکه صنعت زنبور داری در کشور علاوه بر ایجاد اشتغال ، می تواند بر روی کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی نیز تأثیر به سزایی داشته باشد ، توجه به این امر ، توجه بیشتر مسئولان را به صنعت زنبور داری می طلبد تا با ایجاد زمینه ی صادرات راحتتر برای تولید کنندگان و فروشنگان عسل ، کشور از مزایای صادرات این محصول ، برخوردار گردد .

یکی از عواملی که صادرات عسل طبیعی را برای صادرکنندگان آن راحتتر کرده است ، خاصیت فاسد نشدن آن است ، این خاصیت عسل طبیعی باعث شده که صادرات این محصول و حمل و نقل آن به سادگی و در کمال آرامش صورت بگیرد .

صادرات عسل کنار

موانع صادرات عسل

همانطور که ذکر شد ، بازار صادرات عسل بالقوه در ایران موجود است ، زیرا برای صادرات دو چیز از اهمیت بالایی برخوردار است :

 • تولید عسل به مقدار کافی
 • وجود مشتریان عسل در خارج از کشور

که این دو ملاک برای توفیق در این زمینه وجود دارد . بازار عراق و صادرات عسل به عراق و صادرات عسل به روسیه و صادرات به بازار ترکیه می تواند از جمله بازار های هدف برای این کالا محسوب شود .

البته باید توجه داشت که ممکن است در محدوده زمانی خاصی صادرات عسل کنار و سایر انواع عسل ، به کشوری سود مناسب داشته و به راحتی صورت بگیرد ولی بعد از مدتی با توجه به شرایط خاصی که به وجود می آید ، دیگر فلان کشور که قبلا جزء بازارهای هدف برای صادرات عسل بوده ، دیگر جزء بازار هدف نباشد . مثلا با اعمال محدودیت هایی از دولت کشور هدف ، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی برای صادرات عسل کنار و سایر عسل ها به آن کشور پیش آید .

لذا تجار و فعالین در زمینه های صادرات باید قبل از شروع به صادرات محصول خود به سایر کشورها از این محدودیتها مطلع شوند .

صادرات عسل کنار

از جمله موانع صادرات عسل که شاید بتوان گفت از موانع اصلی این حوزه به شمار می رود ، می توان از این موارد اسم برد :

 • عدم آشنایی صادرکنندگان و فروشندگان عسل با بازارهای خارج از کشور
 • نداشتن تبلیغات مناسب در داخل و خارج از کشور و در نتیجه ناشناخته ماندن عسل های تولید شده
 • نداشتن بسته بندی مناسب ، می توان برای اطلاع از استانداردهای بسته بندی و نحوه ی بسته بندی عسل به کلینیک و مرکز مشاوره بسته بندی صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران مراجعه کرد . این مرکز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی ایران ، سازمان توسعه تجارت ایران ، سالن ۴۳ ، مستقر می باشد . و همچنین می توانید جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۲۲۶۶۲۶۵۳ تماس بگیرید .
 • عدم آشنایی با سلیقه مشتریان خارجی و بازار هدف
 • فروش عسل های بی کیفیت و بعضا تقلبی به نام عسل با کیفیت ، توسط برخی تجار ، که باعث بد نامی عسل ایرانی و بازرگانان ایرانی و سختگیری در خرید های بعدی می شود و بلکه چه بسا در مواردی باعث تغییر بازار خرید مشتری عسل می شود و آنها تصمیم می گیرند عسل خود را از کشور دیگری تامین کنند . برای اطلاع از استانداردهای عسل می توانید به http://www.iran-honeybee.netfirms.com نیز مراجعه کنید .

صادارت عسل کنار

در ذیل ، اسامی چند کشور که در سال های اخیر مقصد و بازار هدف صادرات عسل ایران بوده اند ، را ذکر می کنیم ، کشورهایی مثل :

 1. عراق
 2. ترکیه
 3. امارات متحده عربی
 4. افغانستان
 5. عربستان
 6. کویت
 7. مالزی
 8. عمان
 9. روسیه
 10. آلمان و …

صادرات عسل کنار

قوانین صادرات عسل

صادرات عسل به کشورها می تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد ، مخصوصا اگر این صادرات با رعایت استانداردهای اجباری انجام گیرد .

زیرا رعایت استانداردهای اجباری در عسل صادراتی ایران ، می تواند علاوه بر اینکه نظارت بر نوع و کیفیت عسل را بهتر می کند ، باعث خرید بیشتر و یا افزایش مشتریان سخت پسند تر مثل کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گردد .

ایران جزء چند کشور نخست در تولید عسل در دنیاست و این مزیت کمی برای صادرات عسل طبیعی نیست ، می توان با برنامه ریزی صحیح در این حوزه و ارتباطات سیاسی که با کشورهای هدف صادرات ، برقرار می گردد ، زمینه ی صادرات این محصول را به سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه ، فراهم تر کرد .

یکی از مهمترین مسائلی که صادر کننده عسل باید به آن توجه داشته باشد ، تا متضرر نگردد ، این است که قوانین صادراتی و استاندارد های وارداتی و غذایی کشور هدف و مقصد صادراتی را کاملا بداند و از آن آگاهی کافی داشته باشد . و الا کالای او مرجوع و در بعضی مواقع و در بعضی از کشورها حتی معدوم می گردد ، و به تاجر و صادر کننده خسارات سنگین وارد می شود .

صادرات عسل کنار

البته برای شروع در کار واردات می توان از شرکت هایی که سال ها در این زمینه فعالیت کرده و تجارب خوبی کسب کرده اند ، استفاده کرد .

بالطبع صادرات کالا از یک کشور به کشور دیگر قوانین و مقررات خاصی دارد و صادرات عسل نیز از این قاعده مستثنی نیست . دانستن این قوانین و مقررات باعث سرعت در امر صادرات و جلوگیری از ضرر احتمالی خواهد بود .

یکی از مهمترین دغذغه ها و سوالات تجار و صادرکنندگان و فروشندگان عمده محصولات ، که قصد صادرات کالایی به یک کشور دیگر را دارند ، اطلاع از قیمت آن کالا در کشور مقصد است ، برای کمک به شما عزیزان می توانید از این راهها تا حدود زیادی اطلاعات مورد نیاز خودتان را کسب کنید :

 1. صادر کنندگان عسل می توانند از طریق مراجعه بخش آمار صادرات و واردات سایت اتاق بازرگانی ، و با در اختیار داشتن شماره تعرفه عسل طبیعی و یا هر کالای دیگر ( شماره تعرفه عسل طبیعی ۰۴۰۹۰۰۰۰ می باشد ) ، اطلاعاتی که مرتبط با سابقه ی صادراتی این کالا محصول هست را ، دریافت نمایند .
 2. و اساسا سایتهای B2B می تواند صادر کنندگان کالاها از جمله عسل را ، از قیمت آن کالا و تولید کنندگان آن کالا در سراسر جهان ، کمک و یاری کند .
 3. مراجعه به بازارهای مرزی نیز می تواند کمک خوبی به استعلام قیمت کند .

صادرات عسل کنار

صادرات عسل به اروپا

کسانی که به فکر صادرات به اروپا هستند باید در محاسبات خود به دو عامل توجه زیادی داشته باشند :

 1. عامل اول کیفیت کالا و محصول
 2. و عامل دوم خدمات در نظر گرفته شده برای آن کالای صادراتی

از سال ۲۰۰۰ میلادی ایران از فهرست کشورهایی که به اروپا عسل صادر می کردند ، خارج شد ، که گفته می شود یکی از عوامل و علل آن نبود یک رویه مناسب برای استاندارد اجباری این محصول می باشد . سال هاست که تولید کنندگان این طلای مایع نمی توانند محصولشان را به این اتحادیه به صورت مستقیم صادر کنند و این در حالی است که گفته می شود ، بی کیفیت ترین عسل های داخلی توسط ترکیه به عنوان عسل با کیفیت و مرغوب به اتحادیه اروپا صادر می شود .

و لذا این تلاش بیشتر مسئولین ذیربط را می طلبد که این کانال را برای صادرکنندگان باز گشایی کنند و با بررسی علل به وجود آمدن وجهه ی نا مناسب برای عسل ایران در اروپا ، در صدد رفع این مشکل برآیند .

 

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.