مجموعه عسل بان شما را به خرید بهترین محصولات عسل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

صادرات عسل کنار طبیعی درجه یک

آنچه در این مقاله میخوانید.....

مراحل صادرات عسلسود صادرات عسلموانع صادرات عسلقوانین صادرات عسلصادرات عسل به اروپا
صادرات عسل کنار

یکی از زیر شاخه های تجارت ، تجارت بین المللی یا همان صادرات هست ، امروزه با توجه به گسترش ارتباطات شاهد رونق بیش از پیش این شاخه از تجارت شده ایم ، اگر در زمینه ی صادرات عسل فعالیت دارید ، چند تا از تامین کنندگان عمده ی عسل طبیعی را می شناسید ؟ برای اینکه صادرات موفق و پر سودی داشته باشید ، باید با حرفه ای های و بزرگان این حوزه در تعامل باشید . برای صادرات عسل کنار با عمده فروشان و متخصصین این امر در ارتباط باشید .

صادرات عسل کنار

مراحل صادرات عسل

با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در کشور پهناورمان ایران ، شاهد شکل گرفتن مراکز تولید عسل و سایر فراورده های زنبور عسل و پرورش زنبور عسل ، در مناطق مختلف ایران هستیم . که هر کدام از این مراکز دارای زنبور داران متعدد با عسل های متنوع و فراورده های فراوان مرتبط با زنبور عسل هستند.

مثلا استان هایی مثل :

 • اردبیل
 • کردستان
 • لرستان
 • فارس
 • همدان
 • مازنداران و گلستان و …

از جمله مراکز عمده تولید عسل های با کیفیت می باشند .

صادرات عسل کنار

مهمتر از این ، مطلب شایان ذکر اینکه ، با توجه به سرانه مصرف عسل در کشور و مقدار تولید عسل در کشور ، عسل تولیدی در کشور مازاد بر نیاز می باشد ، که این مسأله هم می تواند تهدیدی برای زنبور داران محسوب شود و هم می تواند فرصتی برای آنها ایجاد کند .

در صورتی برای زنبور داران می تواند فرصت باشد که ، شرکت صادرات عسل یا خریدار عسل عمده یا شرکت خریدار را در داخل یا خارج از کشور بتواند شناسایی کرده و با آنها وارد معامله و تجارت گردد .

و اگر زنبور دار نتواند وارد عرصه ی صادرات این محصول شود ، با توجه به مطلبی که گفته شد به ناچار عده ای از زنبور داران نخواهند توانست محصول خود را که با زحمات فراوان تولید و فراوری کرده اند ، به فروش برسانند ، در نتیجه متحمل ضرر و زیان شده و چه بسا از این حرفه و شغل دست بکشد .

ایران توانسته با توجه به تولید عسل با کیفیت ، در زمینه تولید عسل شهرت جهانی پیدا کند . و همین عامل می تواند زمینه ساز صادرات عسل از جمله صادرات عسل کنار به سایر کشور ها ، به ویژّه کشورهای همسایه شود .

صادرات عسل کنار

اگر بخواهیم مراحل صادرات عسل را به صورت روتین و اجمالی نام ببریم ، عبارتند از :

 1. کسب مجوز صدور کالا
 2. صدور پیش فاکتور ، کسی که می خواهد عسل کنار صادر کند باید اول پیش فاکتور را که شامل ، مشخصات کالا و قیمت کالا و نام فروشنده آن می باشد را ، برای خریدار ارسال نماید .
 3. یاد گرفتن مکاتبات بازرگانی ، از جمله مواردی که لازم است کسی که در زمینه صادرات عسل کنار و کلا صادرات ، فعالیت می کند به آن توجه داشته باشد ، دانستن اصول و چهار چوب های حقوقی قراردادهای بین المللی بازرگانی است . که اگر صادر کننده عسل از این مورد اطلاع ندارد ، نباید قراردادها را بدون مشورت با افراد خبره ، امضا و منعقد کند .
 4. گرفتن کارت بازرگانی از مراکز و ادارات و ارگان ها و نهادهای مربوطه برای اینکه بتوان در عرصه صادرات عسل آسان تر فعالیت کرد ، لازم است .
 5. عقد قرارداد حمل کالا و بیمه آن
 6. دریافت گواهی بازرسی کالا
 7. آموزش و فراگیری روش اظهار کالا به گمرک
 8. فراگیری نحوه محاسبه هزینه های گمرکی
 9. صدور فاکتور و گرفتن گواهی مبدأ
 10. فراگیری روش دریافت وجه صادراتی
 11. گرفتن گواهی سلامت غذا و دارو از وزارت بهداشت
 12. و همچنین داشتن گواهی استاندارد برای کالایی که می خواهید صادر کنید ، از ضرورتهای صادرات عسل کنار و سایر انواع عسل هاست .

که تقریبا تاجر عسل با طی این مراحل ، تا حدود زیادی آماده صادرات عسل کنار و یا سایر انواع عسل ها و حتی محصولی غیر از عسل نیز می باشد .

صادرات عسل کنار

 

سود صادرات عسل

سود صادرات عسل بستگی به میزان فروش این محصول در بازار های خارجی دارد و برای اینکه بتوان فروش خوبی در بازارهای خارجی داشت باید بتوان اعتماد آنها را جلب کرد .

یکی از مزایا و خوبی های صادرات عسل ، این است ، صادرات این محصول که تولید کشور خودمان است ، مشمول پرداخت عوارض گمرکی خروج از کشور نمی شود . و این به نفع صادرکنندگان عسل بوده و سود صادرات عسل را بیشتر می کند .

عسل را هم به صورت فله ای و باز می توان صادر کرد و هم به صورت بسته بندی شده می توان صادر کرد .

صادرکنندگان و تولید کنندگان می توانند با دو عامل ، اعتماد مشتریان خارجی را راحت تر به خود جلب کنند :

 • تولید و فروش عسل با کیفیت ایرانی
 • قیمت مناسب با بازار هدف

از چیزهایی که می تواند کیفیت عسل صادراتی ایران را بالا ببرد و در نتیجه مشتری خارجی راحتتر به او اعتماد کند اینکه :

 1. از شیرین کننده های مصنوعی در عسل صادراتی استفاده نکنند
 2. رنگ های مصنوعی در عسل به کار نبرند
 3. حرارت زیاد به عسل ندهند و از گرما زدگی عسل جلوگیری کنند
 4. برای زنبورهای عسل از تغذیه مصنوعی استفاده نکنند بلکه اجازه دهند تا زنبور از طبیعت تغذیه کند
 5. عدم استفاده از داروهای شیمیایی و صنعتی نیز در کیفیت عسل صادراتی مؤثر می باشد.

صادرات عسل کنار

این پارامترها می تواند باعث بالا رفتن کیفیت عسل شده و لذا میزان اعتماد خریداران را بالاتر ببرد و باعث بهبود صادارت عسل به کشورهای دیگر شود .

توجه به اینکه صنعت زنبور داری در کشور علاوه بر ایجاد اشتغال ، می تواند بر روی کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی نیز تأثیر به سزایی داشته باشد ، توجه به این امر ، توجه بیشتر مسئولان را به صنعت زنبور داری می طلبد تا با ایجاد زمینه ی صادرات راحتتر برای تولید کنندگان و فروشنگان عسل ، کشور از مزایای صادرات این محصول ، برخوردار گردد .

یکی از عواملی که صادرات عسل طبیعی را برای صادرکنندگان آن راحتتر کرده است ، خاصیت فاسد نشدن آن است ، این خاصیت عسل طبیعی باعث شده که صادرات این محصول و حمل و نقل آن به سادگی و در کمال آرامش صورت بگیرد .

صادرات عسل کنار

موانع صادرات عسل

همانطور که ذکر شد ، بازار صادرات عسل بالقوه در ایران موجود است ، زیرا برای صادرات دو چیز از اهمیت بالایی برخوردار است :

 • تولید عسل به مقدار کافی
 • وجود مشتریان عسل در خارج از کشور

که این دو ملاک برای توفیق در این زمینه وجود دارد . بازار عراق و صادرات عسل به عراق و صادرات عسل به روسیه و صادرات به بازار ترکیه می تواند از جمله بازار های هدف برای این کالا محسوب شود .

البته باید توجه داشت که ممکن است در محدوده زمانی خاصی صادرات عسل کنار و سایر انواع عسل ، به کشوری سود مناسب داشته و به راحتی صورت بگیرد ولی بعد از مدتی با توجه به شرایط خاصی که به وجود می آید ، دیگر فلان کشور که قبلا جزء بازارهای هدف برای صادرات عسل بوده ، دیگر جزء بازار هدف نباشد . مثلا با اعمال محدودیت هایی از دولت کشور هدف ، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی برای صادرات عسل کنار و سایر عسل ها به آن کشور پیش آید .

لذا تجار و فعالین در زمینه های صادرات باید قبل از شروع به صادرات محصول خود به سایر کشورها از این محدودیتها مطلع شوند .

صادرات عسل کنار

از جمله موانع صادرات عسل که شاید بتوان گفت از موانع اصلی این حوزه به شمار می رود ، می توان از این موارد اسم برد :

 • عدم آشنایی صادرکنندگان و فروشندگان عسل با بازارهای خارج از کشور
 • نداشتن تبلیغات مناسب در داخل و خارج از کشور و در نتیجه ناشناخته ماندن عسل های تولید شده
 • نداشتن بسته بندی مناسب ، می توان برای اطلاع از استانداردهای بسته بندی و نحوه ی بسته بندی عسل به کلینیک و مرکز مشاوره بسته بندی صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران مراجعه کرد . این مرکز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی ایران ، سازمان توسعه تجارت ایران ، سالن ۴۳ ، مستقر می باشد . و همچنین می توانید جهت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۲۲۶۶۲۶۵۳ تماس بگیرید .
 • عدم آشنایی با سلیقه مشتریان خارجی و بازار هدف
 • فروش عسل های بی کیفیت و بعضا تقلبی به نام عسل با کیفیت ، توسط برخی تجار ، که باعث بد نامی عسل ایرانی و بازرگانان ایرانی و سختگیری در خرید های بعدی می شود و بلکه چه بسا در مواردی باعث تغییر بازار خرید مشتری عسل می شود و آنها تصمیم می گیرند عسل خود را از کشور دیگری تامین کنند . برای اطلاع از استانداردهای عسل می توانید به http://www.iran-honeybee.netfirms.com نیز مراجعه کنید .

صادارت عسل کنار

در ذیل ، اسامی چند کشور که در سال های اخیر مقصد و بازار هدف صادرات عسل ایران بوده اند ، را ذکر می کنیم ، کشورهایی مثل :

 1. عراق
 2. ترکیه
 3. امارات متحده عربی
 4. افغانستان
 5. عربستان
 6. کویت
 7. مالزی
 8. عمان
 9. روسیه
 10. آلمان و …

صادرات عسل کنار

قوانین صادرات عسل

صادرات عسل به کشورها می تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد ، مخصوصا اگر این صادرات با رعایت استانداردهای اجباری انجام گیرد .

زیرا رعایت استانداردهای اجباری در عسل صادراتی ایران ، می تواند علاوه بر اینکه نظارت بر نوع و کیفیت عسل را بهتر می کند ، باعث خرید بیشتر و یا افزایش مشتریان سخت پسند تر مثل کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گردد .

ایران جزء چند کشور نخست در تولید عسل در دنیاست و این مزیت کمی برای صادرات عسل طبیعی نیست ، می توان با برنامه ریزی صحیح در این حوزه و ارتباطات سیاسی که با کشورهای هدف صادرات ، برقرار می گردد ، زمینه ی صادرات این محصول را به سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه ، فراهم تر کرد .

یکی از مهمترین مسائلی که صادر کننده عسل باید به آن توجه داشته باشد ، تا متضرر نگردد ، این است که قوانین صادراتی و استاندارد های وارداتی و غذایی کشور هدف و مقصد صادراتی را کاملا بداند و از آن آگاهی کافی داشته باشد . و الا کالای او مرجوع و در بعضی مواقع و در بعضی از کشورها حتی معدوم می گردد ، و به تاجر و صادر کننده خسارات سنگین وارد می شود .

صادرات عسل کنار

البته برای شروع در کار واردات می توان از شرکت هایی که سال ها در این زمینه فعالیت کرده و تجارب خوبی کسب کرده اند ، استفاده کرد .

بالطبع صادرات کالا از یک کشور به کشور دیگر قوانین و مقررات خاصی دارد و صادرات عسل نیز از این قاعده مستثنی نیست . دانستن این قوانین و مقررات باعث سرعت در امر صادرات و جلوگیری از ضرر احتمالی خواهد بود .

یکی از مهمترین دغذغه ها و سوالات تجار و صادرکنندگان و فروشندگان عمده محصولات ، که قصد صادرات کالایی به یک کشور دیگر را دارند ، اطلاع از قیمت آن کالا در کشور مقصد است ، برای کمک به شما عزیزان می توانید از این راهها تا حدود زیادی اطلاعات مورد نیاز خودتان را کسب کنید :

 1. صادر کنندگان عسل می توانند از طریق مراجعه بخش آمار صادرات و واردات سایت اتاق بازرگانی ، و با در اختیار داشتن شماره تعرفه عسل طبیعی و یا هر کالای دیگر ( شماره تعرفه عسل طبیعی ۰۴۰۹۰۰۰۰ می باشد ) ، اطلاعاتی که مرتبط با سابقه ی صادراتی این کالا محصول هست را ، دریافت نمایند .
 2. و اساسا سایتهای B2B می تواند صادر کنندگان کالاها از جمله عسل را ، از قیمت آن کالا و تولید کنندگان آن کالا در سراسر جهان ، کمک و یاری کند .
 3. مراجعه به بازارهای مرزی نیز می تواند کمک خوبی به استعلام قیمت کند .

صادرات عسل کنار

صادرات عسل به اروپا

کسانی که به فکر صادرات به اروپا هستند باید در محاسبات خود به دو عامل توجه زیادی داشته باشند :

 1. عامل اول کیفیت کالا و محصول
 2. و عامل دوم خدمات در نظر گرفته شده برای آن کالای صادراتی

از سال ۲۰۰۰ میلادی ایران از فهرست کشورهایی که به اروپا عسل صادر می کردند ، خارج شد ، که گفته می شود یکی از عوامل و علل آن نبود یک رویه مناسب برای استاندارد اجباری این محصول می باشد . سال هاست که تولید کنندگان این طلای مایع نمی توانند محصولشان را به این اتحادیه به صورت مستقیم صادر کنند و این در حالی است که گفته می شود ، بی کیفیت ترین عسل های داخلی توسط ترکیه به عنوان عسل با کیفیت و مرغوب به اتحادیه اروپا صادر می شود .

و لذا این تلاش بیشتر مسئولین ذیربط را می طلبد که این کانال را برای صادرکنندگان باز گشایی کنند و با بررسی علل به وجود آمدن وجهه ی نا مناسب برای عسل ایران در اروپا ، در صدد رفع این مشکل برآیند .

 

مجید فتحی پور

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: مجید فتحی پور

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 09129281323

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: majid.fathipour409490@gmail.com

مجموعه عسل بان شما را به خرید بهترین محصولات عسل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید